Atrakcje przyrodnicze- Łukta


Rezerwat „Sosny Taborskie” – 
ustanowiony w 1957 roku, położony w południowo- zachodniej części wsi Tabórz. Jego powierzchnia wynosi 95,32 ha. Rezerwat powstał w celu ochrony wysokich, dochodzących 40 metrów sosen masztowych, których wiek ocenia się na ok. 250- 270 lat. Rosną w nim także dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, brzozy brodawkowe oraz graby.

Rezerwat „Jezioro Długie”- ustanowiony w 2009 roku. Powstał w celu zachowania populacji poryblinu jeziornego, reliktowego dziś gatunku rośliny wodnej.  Rezerwat ma charakter wodno- leśny i zajmuje powierzchnie 47,98 ha.

Rezerwat „Wyspa Lipowa”- ustanowiony w 1968 roku, obejmuje wyspę położoną na jeziorze Marąg. Jest to rezerwat krajobrazowo- faunistyczny. Powstał w celu ochrony krajobrazu oraz występujących na wyspie chronionych ptaków (kolonia kormoranów) i roślin. Wyspę porasta starodrzew lipowo- dębowy. Powierzchnia rezerwatu wynosi 5 ha.

Rezerwat „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce”- ustanowiony w 1970 roku w celu ochrony miejsc bytowania bobrów. Oprócz bobrów można spotkać w nim wydrę, norkę amerykańską, orlika oraz zimorodka.

Na terenie Gminy Łukta znajdują się również liczne pomniki przyrody.

Najciekawszy z nich znajduje się w pobliżu Plichty. Dąb Perkun ma 27m wzrostu oraz liczy około 600 lat. W jego pniu znajduję się obszerna dziupla z wąskim wejściem, w której swobodnie zmieści się kilka osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *