SZLAKI ROWEROWE GMINY ŁUKTA

Szlak zielony (27,9km)
 Łukta – Dragolice – Florczaki – Swojki – Żabi Róg – Gubity – Kozia Góra – Gucin – Kolonia Mostkowo – Łukta


Malowniczy szlak widokowy z dość sporą różnicą wzniesień (ok. 50 m między najniższym i najwyższym punktem trasy).Wyjeżdżamy z Łukty ulicą Mazurską, po drodze (po lewej stronie) możemy zobaczyć gotycki kościół z XV wieku. Kierujemy się na Morąg. Kilkaset metrów od zjazdu na obwodnicę, skręcamy w drogę prowadzącą na Dragolice. Za osadą dojeżdżamy do drogi żużlowej i skręcamy w prawo. Po około 5 km drogi prowadzącej przez las, później wzdłuż jeziora Długiego (gdzie ustanowiony został nowy rezerwat przyrody), następnie wśród pół docieramy do Florczak. W miejscowości tej można zobaczyć XVIII – wieczny barokowy kościół pw. Św. Antoniego i zabytkową drewnianą dzwonnicę. We wsi przekraczamy drogę asfaltową nr 527 i wjeżdżamy w polną drogę. Po około 3 km mijamy Nowaczyznę. Skręcamy w lewo, dalej w prawo i docieramy do wsi Swojki, gdzie przekraczamy rzekę Swojkę, wpadającą do jeziora Morąg. Ze Swojek kierujemy się na Żabi Róg, gdzie na początku wsi skręcamy w prawo w polną drogę prowadzącą w kierunku Lusajn Małych. Po przekroczeniu pierwszego wiaduktu szlak prowadzi w prawo do drugiego wiaduktu, a następnie do wsi Gubity. Po około 2 km dojeżdżamy do Koziej Góry. Następnie dojeżdżamy do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w prawo, a następnie ponownie w prawo w drogę gruntową w kierunku kolonii Mostkowa. Mało używaną droga polną dojeżdżamy do osady Maronie. Niedaleko za osadą wjeżdżamy na szosę prowadzącą do Łukty i przejeżdżamy przez mostek. Kilkaset metrów dalej mijamy kapliczkę i skręt do Ramot. Dalej kierujemy się prosto w stronę Łukty.


Szlak żółty (24,5 km)
Łukta – Komorowo – Pelnik – Łęguty – Grazymy – Wynki – Łukta


Wyjeżdżamy z Łukty ulicą Warmińską Przejeżdżamy przez rondo i kierujemy się na Mostkowo. Dalej skręcamy w stronę Komorowa. Za wsią przemieszczamy się drogą gruntową, obsadzoną starymi lipami, prowadzącą do starego lasu. Zjeżdżamy w dolinę Pasłęki (rezerwat bobrów). Rzekę tę będziemy przekraczać jeszcze trzy razy. Po pokonaniu doliny skręcamy w prawo, by po około 3 km prowadzących leśną drogą gruntową dotrzeć do drogi nr 527, którą kierujemy się w prawo, aby po kilkuset metrach, za następnym mostem na Pasłęce wjechać do wsi Pelnik – malowniczo położonej nad jeziorem Isąg. W centrum wsi skręcamy w lewo. Szlak prowadzi przy gminnym kąpielisku (wartym zobaczenia). Z Pelnika wyjeżdżamy drogą gruntową, by ponownie przeciąć Pasłękę starym drewnianym mostem. Dalej droga prowadzi przez las wzdłuż jeziora Isąg. Po kilku (dobrze oznakowanych) skrzyżowaniach leśnych dróg, dojeżdżamy do Łęgut, gdzie warto zatrzymać się przy starym Ewangelickim kościółku. Za Legutami droga prowadzi nas do Grazym, w tej miejscowości są pozostałości folwarku i odrestaurowany pałac, w którym jest Dom Pomocy Społecznej. Dalej „Aleją Lipową” (stanowiącą pomnik przyrody) docieramy do lasu, przez który jedziemy do miejscowości Wynki (nad jeziorem Łoby). Z Wynek kierujemy się już na Łuktę i po przejechaniu około 4 km docieramy do celu.

Szlak niebieski (27,3km)
Łukta – Molza – Dąg – Plichta – Tabórz – Niedźwiady – Białka – Florczaki Kolonia – Dragolice  – Łukta

Malowniczy szlak, którym możemy dostać się do Rezerwatu  ,,Sosny Taborskie’’. Wyjeżdżamy z Łukty w kierunku Ostródy. Po około 1 km skręcamy w lewo w kierunku miejscowości Molza. Przez wieś przejeżdżamy prosto, kierując się w stronę Dągu.  Z Dągu szosą udajemy się do Plichty, z której kierujemy się na zachód, by po 1,5 km przekroczyć mostek na Taborzance. Niedaleko za mostkiem skręcamy w prawo, kierując się w stronę „Rezerwatu Sosny Taborskiej”. Jedziemy ostatnim odcinkiem ścieżki dydaktycznej i dojeżdżamy do Taborza. Tu skręcamy z szosy w lewo jadąc w kierunku osady Niedźwiady. Tam skręcamy w prawo i jedziemy leśną drogą. niedługo przekraczamy drewniany mostek na rzece Taborzance. Po około 1,5 km docieramy do Białki. Po 1,5 km dojeżdżamy do przesmyku między jeziorem Gil i Długim z plażą i kąpieliskiem gminnym. Za kąpieliskiem skręcamy na rozwidleniu dróg w prawo, dojeżdżając do kolonii Florczaki. Wzdłuż jeziora Długiego dojeżdżamy do skrzyżowania dróg nieopodal leśniczówki Dragolice. Szlak prowadzi nas przez las do drogi nr 527 Olsztyn – Morąg, którą ostrożnie przekraczamy. Dalej jedziemy drogą gruntową w kierunku Ramot położonych nad jeziorem Morąg (gdzie znajduje się „Rezerwat Wyspa Lipowa”). W Ramotach przekraczamy rzekę Łukciankę i skręcamy w prawo wjeżdżając na drogę nr 530. Po około 2 km przekraczamy rondo i wjeżdżamy do Łukty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *